poniedziałek, 6 października 2014

Projekty i akcje edukacyjne

Program profilaktyczny IMPACT

Interdyscyplinarny Model Przeciwdziałania Agresji i Cyberprzemocy Technologicznej
7.12.2018

Celem projektu jest stworzenie i pilotażowe wdrożenie skutecznego, innowacyjnego i zintegrowanego programu profilaktyki agresji elektronicznej (cyberprzemocy) w szkołach, do których uczęszcza młodzież w wieku 13–16 lat. 
Program będzie efektem synergicznej współpracy interdyscyplinarnego zespołu specjalistów z zakresu psychologii, pedagogiki, zdrowia publicznego i nauk technicznych oraz organizacji pozarządowych doświadczonych we wdrażaniu programów profilaktycznych o szerokim zasięgu. Program jest adresowany do młodzieży w wieku 13–16 lat (odbiorcy) i nauczycieli (realizatorzy).

Więcej informacji tutaj.

Kampania Offline Challenge

30.11.2018
Cele: skłonienie młodych ludzi do refleksji nad tym, jaką rolę w ich życiu pełni internet oraz podjęcie próby odłączenia się od sieci na 48 godziny.
Adresaci: młodzież, nauczyciele, rodzice.
Media: portale społecznościowe Facebook (facebook.pl/offlinechallengepl) i Instagram (#offlinechallengepl), strona offlinechallenge.pl.
Organizatorzy i partnerzy: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK), Saferinternet.pl, Fundacja Orange. Kampania współfinansowana przez Unię Europejska Instrument “Łącząc Europę”.
Materiały kampanii: https://offlinechallenge.pl/

O problemie uzależnienia od internetu możemy mówić, gdy tracimy kontrolę nad czasem spędzanym online. Czyli na przykład korzystamy z sieci coraz dłużej, coraz częściej bezmyślnie otwieramy te same aplikacje lub gdy po kilku godzinach orientujemy się, że chociaż szukaliśmy tylko jakiejś informacji do zadania domowego, skończyliśmy, scrollując kolejne newsfeedy. 
Kolejnym sygnałem, że możemy mieć problem, jest to, że korzystanie z sieci negatywnie wpływa na inne obszary naszego życia. Na przykład jeśli zamiast spać lub podejmować swoje obowiązki, siedzimy w internecie (i czujemy się coraz bardziej niewyspani, a oceny w szkole są coraz gorsze) lub gdy uciekamy z lekcji i rezygnujemy ze spotkań ze znajomymi, żeby spędzić więcej czasu online. 
Następny przykład to rezygnowanie z pasji i zainteresowań na rzecz kolejnych godzin w sieci. Nie oszukujmy się – internet jest bardzo ciekawy i łatwo nie zauważyć, że nasz czas spędzamy głównie przed ekranem.


Kampania "Uważni rodzice"

16.12.2017
Kampania „Uważni Rodzice” zwraca uwagę na kluczową rolę rodzicielskiej uważności w ochronie dzieci przed zagrożeniami online.
Przekazy kampanii koncentrują się na problemie uwodzenia dzieci w sieci. Jest to zjawisko oparte na manipulacji mającej na celu nakłonienie dziecka do tworzenia materiałów o charakterze erotycznym, a czasem również do spotkania i wykorzystania seksualnego. Sprawcy manipulacji online na swoje ofiary wybierają zazwyczaj dzieci potrzebujące uwagi, docenienia, uznania swojej wartości i samotnie mierzące się z problemami. Pozorne wsparcie dziecka przez sprawcę staje się często mechanizmem uwikłania w zagrażającą relację.
Dzieci, których rodzice znajdują czas na rozmowę, są uważni na zachowanie dziecka, potrafią dostrzec jego potrzeby i umiejętnie wychodzą im na przeciw, w dużo mniejszym stopniu są narażone na manipulację, również w sieci. Dlatego hasło kampanii brzmi: „Rodzicielstwo to wyzwanie. Uważaj, żeby czegoś nie przegapić”, a materiały towarzyszące akcji – broszura, strona internetowa, artykuły w prasie i internecie oraz scenariusze zajęć – pokazują, czym jest uważne rodzicielstwo i jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka online.
Kampania „Uważni Rodzice” jest realizowana przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (FDDS) w ramach działań Polskiego Centrum Programu Safer Internet. Głównym partnerem akcji jest Fundacja Orange. Patronat nad kampanią objęła Policja. Działania współfinansowane są ze środków fundacji OAK.
Głównym elementem kampanii jest film udostępniany w sieci w pełnej wersji (105 sek.) oraz w wybranych stacjach telewizyjnych w wersji 30-sekundowej.

Broszura "Uważni rodzice" do pobrania pod adresem

Digital Youth - Kreatywność, nowe technologie, bezpieczeństwo

30.09.2017

Projekt DIGITAL YOUTH promuje pozytywne wykorzystywanie nowych technologii przez młodzież jako alternatywę dla zachowań ryzykownych.
BLOG DIGITALYOUTH.PL
Na blogu i fanpage'u DIGITAL YOUTH znajdują się teksty i filmy na temat nowych technologii, kreatywności oraz bezpieczeństwa online, a także konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.
SCENARIUSZE ZAJĘĆ DLA MŁODZIEŻY
Warto przeprowadzić zajęcia na podstawie serii scenariuszy "Digital Youth", porozmawiać z uczniami o świadomym i efektywnym wykorzystywaniu internetowych zasobów.
Więcej na edukacja.fdds.pl
DIGITAL YOUTH FORUM
Można zgłosić uczniów do udziału w Digital Youth Forum w maju 2018 roku albo dzięki transmisji online zorganizować w swojej szkole pokaz DYF.DYF to jednodniowe wydarzenie na temat kreatywnego korzystania z nowych technologii, podczas którego młodzi i dorośli twórcy treści, aktywiści, innowatorzy oraz artyści dzielą się z uczestnikami swoja wiedzą i doświadczeniem.Więcej na digitalyouth.pl

Nowa odsłona portalu Sieciaki.pl

Sieciaki.pl, serwis edukacyjny dla dzieci w wieku 9-11 lat, ruszył w nowej odsłonie. Zachęcamy dzieci  do zaznajomienia z portalem, którego atrakcyjna formuła sprzyja zdobywaniu wiedzy o bezpieczeństwie w sieci. Najmłodsi mogą dołączyć do drużyny Sieciaków i wziąć udział w Misji Bezpieczny Internet. Sieciaki.pl przygotowały 15 tajnych misji, które poruszają kwestie prywatności, cyberprzemocy, niebezpiecznych treści, hejtu, zakupów online czy nadużywania internetu. Portal prowadzi FDDS w ramach działań Polskiego Centrum Programu Safer Internet.


Kampania Mój smartfon, mój mały świat - klikam z głową

23.04.2017
"Mój smartfon, mój mały świat – klikam z głową”, to kampania społeczna Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, której celem jest promocja bezpieczeństwa najmłodszych w sieci, oraz profilaktyka poprzez edukację najmłodszych, którzy coraz częściej bez ograniczeń korzystają z dostępnych technologii i urządzeń. Ważnym elementem kampanii jest także zwrócenie uwagi rodziców oraz środowiska pedagogicznego na zagrożenia, z jakimi dzieci mają lub mogą mieć kontakt w Internecie. 
Kampania ma przybliżyć dzieciom sposoby bezpiecznego poruszania się w kolorowym świecie Internetu, bez narażania siebie i rodziców na przykre konsekwencje. Internet to źródło zabawy, wiedzy i komunikacji, ale może nieść ze sobą wiele zagrożeń. Najmłodsi użytkownicy często nie zdają sobie z nich sprawy i swobodnie ściągają gry, wysyłają drogie smsy lub mają dostęp do treści pornograficznych oraz treści nieodpowiednich dla ich wieku. Dzieci powinny znać zasady i wiedzieć, jak być bezpiecznym! 
Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.cik.uke.gov.pl/
Jak pozostać „po jasnej stronie” sieci i uniknąć zagrożeń w Internecie? 
Jak starsze dzieci mogą unikać zagrożeń i bezpiecznie surfować po Internecie? O tym w filmie edukacyjno-informacyjnym dla dzieci w wieku od 10 do 12 lat.
Uczniowie kilku klas szkół podstawowych z Jaworzna wiedzą już jak chronić się przed zagrożeniami, jakie niosą ze sobą smartfony.




Kampania Chroń dziecko w sieci

 23.04.2017

Kampania „Chroń dziecko w sieci” ma na celu przestrzec rodziców przed konsekwencjami kontaktów dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym ze szkodliwymi treściami w Internecie i wskazać im, jak ograniczyć ryzyko takich kontaktów.

Kampania organizowana jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (dawna Fundacja Dzieci Niczyje) oraz NASK w ramach działań Polskiego Centrum Programu Safer Internet.
Strona kampanii "Chroń dziecko w sieci"


Kampania Uzależnieniom behawioralnym mówię STOP!

 27.02.2017


 Film edukacyjny na temat zagrożenia uzależnieniem od internetu, stworzony w ramach akcji "Uzależnieniom behawioralnym mówię STOP!" - ogólnopolskiego projektu społecznego skierowanego do szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Do placówek w całej Polsce wysłane zostały materiały edukacyjne do przeprowadzenia przez nauczycieli czterech lekcji wychowawczych na temat nałogowych zachowań, takich jak: nadmierne korzystanie z internetu, robienie zakupów, granie w gry hazardowe czy gry video. Celem akcji jest uświadomienie młodzieży, że niekontrolowane wykonywanie tych czynności jest tak samo groźne, jak uzależnienie od alkoholu czy narkotyków. Projekt realizuje FIRST – Fundacja Innowacyjnych Rozwiązań Społecznych i Terapeutycznych, w ramach Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, będącego w dyspozycji Ministerstwa Zdrowia.




Coraz więcej may akcji łączenie bezpieczeństwa i zdrowia w kontekscie pracy z uczniem. Inne,  to związane z działaniami projektowymi i zdrowotnymi zmiany w przestrzeni szkoły Gimnazjum nr 1 w Lęborku.
https://eduzmieniacz.com/2017/02/24/sztuka-i-sztuczki-tak-sie-zmienia-szkole-zobacz-jak-to-robia-w-leborku/

Kampania edukacyjna Potencjalnie nieBezpieczni


12.01.2017

Kampania edukacyjna, prowadzona przez Fundację Wiedza to Bezpieczeństwo, która ma na celu zwiększyć wiedzę społeczeństwa na temat bezpieczeństwa informacji i ochrony danych osobowych.

Jak wynika z badań przygotowanych na zlecenie BIK, co piątego Polaka dotknęły negatywne konsekwencje ryzykownych sytuacji związanych z ochroną danych. Znacznej ich części można by uniknąć, gdybyśmy mieli większą świadomość ryzyka, w jaki sposób mogą być wykorzystane nasze dane oraz niebezpieczeństwa nieodwracalnej ich utraty lub kradzieży.

Zachęcamy do zapoznana się z artykułami ilustrującymi najpopularniejsze zagrożenia. Oprócz artykułów dla każdego przypadku zostało przygotowane praktyczne case study, które w przystępny sposób przybliża zagadnienie
Kampania dostępna jest pod adresem: https://wtb.org.pl/


MegaMisja, czyli cyfrowa edukacja w świetlicy szkolnej

11.01.2017

Już dwa miliony najmłodszych uczniów w Polsce surfuje po Internecie. Gry on-line dla dzieci, strony z aplikacjami czy filmami są dla nich codziennością. Nie wszyscy młodzi internauci wiedzą jednak, jak wiele wartościowych treści kryje sieć i jak korzystać z niej w sposób bezpieczny.

Dlatego warto zachęcać dzieci do poznawania zasad bezpiecznego internetu oraz przygotować je do korzystania z komputera i wykorzystania nowych mediów w sposób pożyteczny. Można to robić poprzez zabawy edukacyjne, w grupie i w szkolnej świetlicy, gdzie najmłodsi spędzają dużo czasu.

MegaMisja to program nowoczesnej edukacji, który podnosi cyfrowe kompetencje nauczycieli, a dzieciom w świetlicy pomaga odkryć dobre i bezpieczne strony technologii. A wszystko w formie przyjaznej zabawy w cyfrowe laboratorium, w którym pomagają animowanym bohaterom złapać niesfornego psotnika, ucząc się przy tym ważnych zasad młodego internauty. To jest ich MegaMisja.

Informacje dostępne są pod adresem:
https://megamisja.pl/
[Ze strony projektu Fundacji Orange]


"Cybernauci - kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci"

03.01.2017

Fundacja Nowoczesna Polska we współpracy z Collegium Civitas realizuje program szkoleniowy „Cybernauci – kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci” kierowany do szkół w całej Polsce.
Głównym działaniem programu „Cybernauci” jest realizacja warsztatów z uczniami, ich rodzicami i nauczycielami wszystkich typów szkół. Celem przeprowadzanych przez trenerów warsztatów jest podniesienie kompetencji w zakresie bezpiecznego korzystania z sieci, cyberprzestrzeni i reagowania na zagrożenia przez społeczności szkolne.

W ramach projektu „Cybernauci” fundacja Nowoczesna Polska oferuje bezpłatny udział
w warsztatach. Szczegółowe informacje na stronie organizatora

Program „Cybernauci – kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci” potrwa do końca grudnia 2018 roku. Projekt jest finansowany ze środków Ministra Edukacji Narodowej i został objęty honorowym patronatem przez Ministerstwo Cyfryzacji, Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji.


W sieci porno - jak chronić dziecko?
23.04.2016

Dla części polskich nastolatków pornografia to jedyne źródło wiedzy o życiu seksualnym. 
Rodzice i nauczyciele niedostatecznie rozmawiają z dziećmi o seksie. 
Dla młodego człowieka zaś bycie online jest często receptą na samotność – wokół niego przecież wszyscy ciągle są online.



Bądź kumplem, nie dokuczaj!
23.04.2016



Ośmieszanie, poniżanie, izolowanie czy nastawianie grupy przeciwko jednemu uczniowi – takie zachowania często spotykają dzieci w polskich szkołach. 

Nauczyciele nie czują się przygotowani do radzenia sobie z przemocą rówieśniczą. 

Fundacja Dzieci Niczyje została partnerem kampanii społecznej Cartoon Network „Bądź kumplem, nie dokuczaj”.






Cybernauci - bezpieczne zachowania w sieci

5.04.2016
„Cybernauci – kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci” to projekt realizowany przez fundację Nowoczesna Polska we współpracy z Collegium Civitas w okresie grudzień 2015 ­ grudzień 2018.
Celem projektu jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa korzystania z internetu przez dzieci i młodzież oraz ich rodziców, opiekunów i nauczycieli. Powstanie kompleksowy program szkoleń dla społeczności szkolnych, które przeprowadzone zostaną w szkołach w całej Polsce (wśród uczniów i uczennic, nauczycieli i rodziców).
Zapewnione zostaną także różnorodne materiały uzupełniające, przygotowane z myślą o grupach docelowych.
Więcej informacji pod adesem  http://cybernauci.edu.pl/
Szkoły zainteresowane udziałem w projekcie maja możliwość kontaktu: cybernauci@nowoczesnapolska.org.pl.


Ruszyła akcja „Pomyśl, zanim kupisz”

18.12.2015


W związku z nadchodzącym okresem świątecznych zakupów SaferInternet opracował nową edycję poradnika, który ma pomóc dorosłym bezpiecznie kupować dzieciom sprzęty elektroniczne i gry komputerowe pod choinkę. 

Zachęcamy do odwiedzania strony www.zanimkupisz.saferinternet.pl, na której znajdują się poradnik, plakaty oraz banery do umieszczania na stronach internetowych. 

Kampania „Mama, tata, tablet”

18.12.2015


Zapraszamy do zapoznania się z nową kampanią Fundacji Dzieci Niczyje "Mama, tata, tablet". Kampania powstała z myślą o rodzicach dzieci w wieku od 0 do 6 lat. Akcja przestrzega przed zbyt wczesnym i niekontrolowanym udostępnianiem dzieciom urządzeń elektronicznych, jak tablety czy smartfony. Autorzy kampanii wskazują jednocześnie kiedy i jak udostępniać media elektroniczne z pożytkiem dla rozwoju najmłodszych. Więcej informacji na stronie www.mamatatatablet.pl



MegaMisja - nowy projekt dla uczniów



 5.10.2015
MegaMisja z Orange czyli cyfrowa edukacja w świetlicy szkolnej

Już dwa miliony najmłodszych uczniów w Polsce korzysta z Internetu*. Gry on-line, strony z aplikacjami czy filmami to dla nich codzienność. Nie wszyscy wiedzą jednak, jak przestrzegać bezpieczeństwa i znajdować wartościowe treści w sieci. Dlatego warto zachęcać młodych internautów do netykiety, budowania umiejętności społecznych i rozwoju kreatywności z wykorzystaniem Internetu i multimediów.
Świetlica szkolna – miejsce, w którym dzieci spędzają czas przed lekcjami i po nich. Tu bawią się i uczą przy wsparciu wychowawców. MegaMisja powstała właśnie dla nich. Jest to program zapewniający uczniom nowoczesną edukację z elementami gry fabularnej, dający im możliwość rozwoju kompetencji cyfrowych i odkrywania pożytecznych stron nowych technologii. A wszystko w formie zabawy w cyfrowe laboratorium, które dzieci ze świetlicy pomogą chronić przed działaniem pewnego niesfornego wynalazku.
Zgłoście się do MegaMisji. Zdobywajcie wiedzę, umiejętności i zbierajcie nagrody dla swojej świetlicy.
Źródło:
https://megamisja.pl/

Sieciaki na Wakacjach 2015

5.06.2015

Już po raz czwarty Polskie Centrum Programu Safer Internet zaprasza do zamawiania wakacyjnych pakietów edukacyjnych przeznaczonych dla lokalnych instytucji lub osób, które chciałyby samodzielnie zorganizować sieciakowy piknik w swojej miejscowości. 




Zamówione materiały, w tym scenariusze imprez (wersja 45, 90 i 120 minut), pozwalają na samodzielną organizację imprezy dostosowując program do wieku i liczby uczestników, lokalizacji, a także liczby osób zaangażowanych w organizację i prowadzenie pikniku.



Pakiety będą przekazywane bezpłatnie po wypełnieniu formularza zamówieniowego, który będzie dostępny od 8 czerwca 2015 na stronie:




W ubiegłych trzech edycjach w ramach akcji zorganizowano blisko 1000 lokalnych pikników, w których wzięło udział 48 tysięcy dzieci.


Projekt KURSOR
5.06.2015


Projekt KURSOR ciągle się rozwija. Warto zapoznać się z nowymi materiałami dostępnymi na stronie:
Na portalu dostępne są nowe przygody krasnoludków i inne ciekawe narzędzia nowoczesnej edukacji. Portal zaprasza nauczycieli z pasją do Ogólnopolskiej Inicjatywy Edukacyjnej KURSOR i pozyskania certyfikatu dla swojej szkoły.


Docs Against Gravity Film Festival 

 8.05.2015
 Przegląd dokumentów w dniach 8-17 maja 2015 w trzech miastach polskich
Jeśli szczególnie interesuje Was sekcja „Życie pod nadzorem”, której patronem merytorycznym jest Panoptykon, obejrzyjcie również dokument „United States of Secret”.
Około 
3-godzinny film pokazuje logikę funkcjonowania programów elektronicznej inwigilacji po atakach z 11 września 2011 r. oraz działania whistleblowerów, którzy poinformowali opinię publiczną o aktywności amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA).  To dobry wstęp do festiwalowych filmów i debat.
„United States of Secret” dostępny jest w języku angielskim na stronie PBS


W ramach festiwalu filmów dokumentalnych  – będzie nowa nazwa, plakat i strona internetowa. DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL (wcześniej PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL) pozostaje jednak wydarzeniem, które kształtuje opinie, otwiera szerzej oczy i inspiruje do głębszej refleksji nad kondycją świata.
Wieloletnia  współpraca z kanałem tematycznym PLANETE+ zakończyła się po 10 latach owocnych działań.
PLANETE+ zmienia swój profil na kanał rozrywkowy, a festiwal konsekwentnie pokazuje najwybitniejsze dzieła pełnometrażowego filmu dokumentalnego, który zdobywa coraz więcej zainteresowania publiczności i medió
w.

Festiwal poświęcony jest popularyzacji filmu dokumentalnego, jego wpływu na świadomość społeczną i polityczną, kulturę i wiedzę o świecie, w którym żyjemy.
http://docsag.pl/
W trakcie festiwalu będą organizowane liczne imprezy towarzyszące m.in. 

Cyfrowa samoobrona z Panoptykonem: zagraj z nami w „Trzęsienie danych”

 Dzięki grze karcianej „Trzęsienie danych” zdobędziesz potrzebną wiedzę i umiejętności, by skutecznie bronić swojego bezpieczeństwa w internecie. Jest to gra dla młodzieży i dorosłych. Nie wymaga zaawansowanej wiedzy technicznej, a już kilka rund wystarczy, by nauczyć się, jak na co dzień unikać pułapek, które zastawiają na nas „pożeracze danych”.

Akademia Dokumentalna
 Podczas festiwalu organizatorzy zapraszają do udziału w pokazach dla szkół i dla nauczycieli, ponieważ film dokumentalny to doskonałe źródło wiedzy niezbędnej do funkcjonowania we współczesnym społeczeństwie. Po każdym filmie prowadzący będą zachęcać uczniów do dyskusji i wygłaszania własnych opinii. W weekendy festiwalowe rodzicie z pociechami będą mogli razem oglądać filmy dokumentalne dla dzieci, tak aby móc w ciekawy sposób spędzić razem czas.
Dzieci będą mogły również bawić się na placu zabaw w sali Gagarina. W tym roku Akademia Dokumentalna w szczególny sposób chce zwrócić uwagę na aspekt wieku i stereotypów z nim związanych. Filmy dokumentalne są doskonałym polem do dialogu międzypokoleniowego. 
Zachęcamy do uczestnictwa w pokazach osoby starsze wraz ze swoimi dziećmi oraz wnuczętami. Tematyka filmów oraz różnorodne warsztaty i dyskusje mają sprzyjać zacieraniu granic i wymianie doświadczeń pomiędzy różnorodnymi grupami. Akademia Dokumentalna to również profesjonalne spotkania dla branży filmowej.
Poprzez różnego rodzaju warsztaty organizatorzy chcą zapoznać z tematyką filmową także dzieci i osoby nie wiązane profesjonalnie z filmem.




 WYLOGUJ SIĘ DO ŻYCIA


6.01.2015
„WYLOGUJ SIĘ DO ŻYCIA…!” to wieloetapowa, trwająca do czerwca 2015 roku kampania społeczna, poświęcona problemowi uzależnienia od komputera i Internetu wśród młodzieży. Projekt jest kontynuacją ubiegłorocznej akcji pod nazwą „Wyloguj się do życia”, która uświadamiała, że zagrożenie uzależnieniem od Internetu wśród młodzieży staje się istotnym problemem społecznym.
Zadaniem startującej w tym roku kampanii jest pokazanie ryzyka, jakie niesie ze sobą nadmierne i niekontrolowane korzystanie z sieci, przy jednoczesnym zachęceniu młodzieży do szukania alternatyw poza światem wirtualnym oraz łączenia jednego z drugim w konstruktywny i mądry sposób.

Pytania i Odpowiedzi -  pomoc i warsztaty dla rodziców

Kampania „WYLOGUJ SIĘ ŻYCIA… a robi się to TAK!” skierowana jest również do osób z najbliższego otoczenia młodzieży, czyli do pedagogów, rodziców i opiekunów. Na naszej stronie dorośli będą mogli znaleźć aktualności, dodatkowe materiały i informacje dotyczące problemu uzależnienia od komputera i sieci. W roku 2015 zorganizowane zostaną m.in. specjalne warsztaty on-line, które każdy zainteresowany będzie mógł obejrzeć w Internecie (streaming). O takiej formule szkoleń zadecydowały dwa silne argumenty:

  • konsekwentne promowanie zdrowego, bezpiecznego korzystania z Internetu (poszukiwanie wiedzy, możliwości rozwoju) oraz
  • jego szeroka dostępność i ekonomiczność.
Każdy rodzic czy opiekun będzie mógł, bez ponoszenia kosztów i bez konieczności dojechania w odległe miejsce, dowiedzieć się o tym, co najważniejsze w tematyce uzależnienia młodzieży od komputera i sieci.










































1 Dlaczego kampania poruszająca problem uzależnienia od komputera i sieci jest w części przeprowadzana właśnie w Internecie?
2 Jak wyglądał proces wyboru ambasadorów do kampanii?
3 Jak mogę zaangażować się w kampanię i wspierać jej działania?
4 Jak rozpoznać uzależnienie? Jakie są jego symptomy?
5 Jakie są etapy uzależnienia?


O Konkursie

Konkurs na najlepszy pomysł aktywności poza siecią (start-up) zaadresowany jest do młodzieży gimnazjalnej i młodszych licealistów w całej Polsce, do których wysłane będzie zaproszenie do wzięcia udziału w akcji pod hasłem „Jak to się u Was robi?”. Dodatkową nagrodą w konkursie dla zwycięzcy, oprócz sfinansowania pomysłu, będzie dzień zdjęciowy z profesjonalną ekipą filmową i możliwość wspólnego przygotowania spotu reklamowego na temat opracowanego start-upu. Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest na początek przyszłego roku.

 Kampania „WYLOGUJ SIĘ ŻYCIA… a robi się to TAK!”

źródło strona kampanii:http://wylogujsie.org/
Przykłady dawne i nowe 
Proponowane przykłady dobrych praktyk są  bardzo różnorodne. Obejmują swym zakresem obszary szkolne i środowiskowe a także szersze ogólnopolskie. Tematy działań dotyczą bezpieczeństwa w sieci i świecie realnym.
 PIERWSZA ODSŁONA:
To projekt szkolny jak twierdzą jego autorzy czyli "Piątka uczniów z Gimnazjum"sami mówią we wstępie do własnego projektu:
"...z Gimnazjum im. Józefa Wybickiego z klasy II. Bierzemy udział w projekcie edukacyjnym pt.:” Bezpieczeństwo w Internecie”. Każdy z nas wie, że w obecnych czasach komputer pełni bardzo ważną funkcję w życiu każdego człowieka i bardzo trudno się bez niego obejść. Jest kopalnią wiedzy, z której możemy czerpać wszystko, co w danym momencie jest nam potrzebne. Jednakże jest również, jak powiedział Stanisław Lem „wielkim śmietniskiem” na którym czyhają na nas różne niebezpieczeństwa oraz strony z których nie będziemy wyciągali żadnych nauk. Na naszej stronie przybliżymy wam plusy i minusy Internetu. Mamy nadzieję, że zamieszczone tu informacje okażą się przydatne w bezpiecznym surfowaniu po Internecie."

Warto przyjrzeć się takim inicjatywom, uczniowie sami próbują tworzyć swoje miejsce do współpracy i wymiany doświadczeń aby uczyć się od siebie nawzajem.

http://www.bezpieczenstwowsieciinternet.cba.pl/


Wyrwij się z Sieci – o uzależnieniu od Internetu

W ostatnich latach rośnie liczba osób, które mają problem z kontrolowaniem swojego zachowania związanego z Internetem. Przyjmuje się, że ten problem dotyczy od 3 do 14% populacji, czyli w Polsce mówimy o około 400 tys. osób z tym problemem. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że liczba ta wzrasta. O tym że problem jest ważny, wiemy. 

Tym bardziej już nie mamy wątpliwości, że warto przeczytać kilka przemyśleń  zawartych w artykule opisującym pierwsze badania na ten temat w naszym kraju, dostępny w linku poniżej.

 



http://www.wiecjestem.us.edu.pl/wyrwij-sie-z-sieci-o-uzaleznieniu-od-internetu 



Edukacja dla bezpieczeństwa w cyfrowej szkole
Zastosowania TIK w realizacji zagadnień związanych z ochroną danych i prywatnością

Plan warsztatów i otwartych konsultacji w ramach programu „Twoje dane – Twoja sprawa” w I semestrze roku szkolnego 2014/15
Data
Temat
4 listopada 2014
          wtorek
Blogi w zastosowaniach edukacyjnych, jako forma dokumentowania pracy, upowszechniania wiedzy na temat ochrony danych osobowych
18 listopada 2014
          wtorek
LearningApps - platforma do tworzenia ćwiczeń i zadań
19 listopada 2014
środa
Otwarte konsultacje dla dyrektorów placówek oświatowych i zainteresowanych nauczycieli na temat: Ochrona danych osobowych w szkole
25 listopada 2014
wtorek
Wykorzystanie QR-kodów do organizacji gier i konkursów
2 grudnia 2014
wtorek
Komiksy w zastosowaniach edukacyjnych, na przykładzie aplikacji Pixton, ToonDoo
9 grudnia 2014
wtorek
Aplikacje Story Bird, Story Jumper do przygotowywania cyfrowych opowiadań i esejów
16 grudnia 2014
wtorek
Aplikacje do tworzenia prezentacji multimedialnych w Prezi i PowToon
8 stycznia 2015
czwartek
Otwarte konsultacje dla dyrektorów placówek oświatowych i zainteresowanych nauczycieli na temat: Prawo autorskie w szkole
13 stycznia 2015
wtorek
Tworzenia animacja na temat ochrony prywatności i danych osobowych
Zajęcia we wtorki odbywają się w godzinach: 15.00 – 18.45, w Ośrodku przy ulicy Nowogrodzkiej 73
Otwarte konsultacje prowadzone są od godziny 11.00 do wyczerpania tematu (do odpowiedzi na wszystkie pytania), zwykle do godz. 15.00, w Ośrodku przy ulicy Nowogrodzkiej 73

Szczegółowe informacje na blogu (w zakładce Konferencje i spotkania):
Kontakt:
Grażyna Gregorczyk
Izabela Rudnicka 
izrud@oeiizk.waw.pl