poniedziałek, 6 października 2014

Dokumenty i przepisy

Nastolatki w internecie:
smartfony, komunikacja i cyberprzestrzeń - raport

21.08.2017

Warto przypomnieć raport zanim z rozpoczniemy rok szkolny i temat bezpieczeństwa w sieci.

Około 30 proc. nastolatków pozostaje on-line cały czas i to niezależnie od zmian miejsca pobytu. 93,4 proc. codziennie korzysta z internetu w domu - wynika z badań “Nastolatki 3.0”, przeprowadzonych w 2016 roku przez NASK.
Młodzież czerpie korzyści z bycia w sieci - pozostaje w kontakcie z przyjaciółmi, uczy się, bawi, zdobywa informacje, ale godzi się też na negatywne zjawiska. 39 proc. spośród tych, którzy doświadczyli w Internecie przemocy lub prześladowania, nikogo o tym nie zawiadomiło. Badanie koordynowane przez instytut badawczy NASK przeprowadzone zostało przez Fundację Pedagogium we współpracy z Ośrodkiem Sondaży Społecznych „Opinia” we wrześniu 2016 roku. Partnerem badania jest Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.  Ankieterzy pytali młodzież o różne aspekty korzystania z internetu. Była to już druga edycja tych ogólnopolskich badań. Pierwsza została zrealizowana w 2014 r.

Najnowsze badania wnoszą nowe ważne obserwacje do trwającej dyskusji publicznej nad wyzwaniami edukacyjnymi, wychowawczymi czy socjologicznymi. NASK  chce brać aktywny udział w tej debacie, która pomaga wypracowywać istotne rekomendacje. Planujemy podejmować w 2017 roku szerokie inicjatywy naukowe i edukacyjne w tym obszarze – mówi Wojciech Kamieniecki, dyrektor NASK.

Internet dla młodzieży to przede wszystkim środek do komunikacji ze znajomymi ze szkoły (90,6 proc. odpowiedzi od – „kilka razy dziennie” do – „kilka razy w tygodniu”), umożliwiający również kontakty ze znajomymi spoza szkoły (85,4 proc.). Stały kontakt („kilka razy dziennie”) za pośrednictwem internetu ze swoim chłopakiem/dziewczyną deklaruje 45,4 proc. badanych.

Młodzi ludzie posługują się odmiennymi urządzeniami do różnych celów. Laptop przeważnie służy do odrabiania lekcji, tablet do oglądania filmików i przeglądania poczty, natomiast komputer stacjonarny jest potrzebny do zaawansowanych gier. – Z tego może też wynikać interesująca dysproporcja w użytkowaniu komputerów przez osoby o różnej płci. Wśród dziewcząt niekorzystanie z komputerów stacjonarnych deklaruje 69 proc., tymczasem wśród chłopców urządzenia tego typu są wciąż popularne. Korzysta z nich 63,9 procent, a niekorzystanie deklaruje 36,1 procent badanych. – podkreśla prof. Tanaś z NASK.

Dla niemal wszystkich respondentów podstawowym narzędziem do korzystania z internetu jest jednak smartfon. Jest to sprzęt poręczny, w małym stopniu kontrolowany przez rodziców. Nastolatki mają go zawsze przy sobie - mówi prof. Tanaś  - To właśnie telefon najczęściej zapewnia korzystanie z podstawowych usług potrzebnych młodzieży. Usługi, z których młodzież korzysta najczęściej, to: serwisy społecznościowe (78,1 proc. codziennie, 90 proc. przynajmniej raz w tygodniu), komunikatory (68,7 proc. korzysta codziennie, 82,9 proc. przynajmniej raz w tygodniu). Większość nastolatków korzysta też z różnorodnych rozrywek, dostępnych w internecie, zwłaszcza z muzyki i filmów. Podobnie, jak w poprzednim badaniu widzimy, że internet jest wygodnym i powszechnie stosowanym przez nastolatków narzędziem w procesie uczenia się – dodaje prof. Tanaś. 79,7 proc. stale (codziennie lub kilka razy w tygodniu) używa sieci do odrabiania lekcji, 64,8 proc. do poszerzania wiedzy użytecznej w szkole, 45,7 proc. do przygotowywania się do sprawdzianów.
Badacze pytali też młodzież o zjawiska niepokojące lub groźne. Najczęstszymi, obserwowanymi przez młodzież negatywnymi zjawiskami, są: wyzywanie ich znajomych (59,7 proc. deklaruje że się z tym zetknęła) oraz poniżanie ich i ośmieszanie (58,1 proc.). Rozpowszechnianie kompromitujących materiałów na temat swoich znajomych zauważyło 33,3 proc. badanych. Jednocześnie straszenie znajomych zaobserwowało 34,2 proc. badanych osób, a ich szantażowanie za pośrednictwem internetu aż 24,4 proc. Dość częste są także próby podszywania się pod inne osoby. Takie obserwacje deklaruje 40,5 proc. badanych. 

Więcej informacji w dokumencie pod adresem:


Nałogowe korzystanie z telefonów komórkowych. Szczegółowa charakterystyka zjawiska fonoholizmu w Polsce. Raport z badań.

 2.02.2017.

Problem korzystania z telefonów komórkowych  ich nadmiernym wpływem na życie  obecnego pokolenia uczniów posiadających smartfony, w ostatnich latach narasta. Mimo obserwacji i wielu sygnałów zarówno ze strony nauczycieli, rodziców i samych zainteresowanych  uczniów) nie potrafimy sobie z tym poradzić w taki sposób, aby pomóc dzieciom i jednoczenie rozwiązać problem na dłużej nie zastępując go innym.Ciekawy materiał na ten temat poparty badaniami znajdziemy na stronie Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku.

Nałogowe korzystanie z telefonów komórkowych. RAPORT Z BADAŃ
Najważniejsze wnioski – szkoła

1. Uwikłanie w sieć:
Polska szkoła codziennie wykorzystuje różnego rodzaju aplikacje, urządzenia, Internet do komunikacji z uczniami oraz rodzicami uczniów Przede wszystkim służą temu specjalnie zwoływane grupy na portalach społecznościowych, które niejako wymuszają obecność młodych osób w godzinach wieczornych. Niestety badania wykazały również, że nauczyciele wciąż rzadko wykorzystują w sposób interesujący elektroniczne narzędzia komunikacji na lekcji w procesie dydaktycznym młodych osób.

2. Brak zasad:
Szkoły nie wypracowały ujednoliconych standardów w zakresie korzystania z urządzeń mobilnych na terenie szkoły, a co za tym idzie, w polskich szkołach nie ma jasnych zasad regulujących korzystanie z urządzeń mobilnych i Internetu. Niektóre szkoły, aby uregulować korzystanie z telefonów komórkowych, smartfonów, czy tabletów, stosują dedykowane zapisy w statutach szkolnych, jednakże w dużej mierze zależy to od inwencji dyrektora oraz grona pedagogicznego. Warto wskazać, że część nauczycieli (ale również i rodziców) jest zwolennikami bezwzględnego zakazu korzystania z urządzeń mobilnych na terenie szkoły, ten pomysł zupełnie nie przypadł do gustu badanej młodzieży.

3. Korzystanie z telefonu na lekcjach i na przerwach:
Zdecydowana większość uczniów korzysta z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń mobilnych na przerwie. Często dochodzi do sytuacji, w której uczniowie z jednej klasy nie nawiązują relacji face to face, komunikując się ze sobą w swojej obecności za pomocą krótkich wiadomości tekstowych (SMS-ów) bądź komunikatów internetowych. Telefon komórkowy przez wielu uczniów używany jest również na zajęciach do celów prywatnych oraz szkolnych. Niestety, badania wskazują, że również nauczyciele używają swoich telefonów komórkowych do celów prywatnych w trakcie prowadzenia zajęć.

4. Brak wystarczających oddziaływań profilaktycznych w szkole:
Szkoły w większości nie są odpowiednio przygotowane do tego, aby radzić sobie z problemem e-uzależnienia, czy korzystania z urządzeń mobilnych i Internetu. W tym zakresie brakuje szkolnych programów profilaktycznych nakierowanych na problem nałogowego korzystania z telefonów komórkowych. Sami nauczyciele, pomimo tego, że dostrzegają wysokie natężenie problemu na przestrzeni ostatnich 5 lat przyznają, że nie posiadają wystarczających kompetencji do prowadzenia zajęć profilaktycznych ze swoimi uczniami. Warto wskazać, iż w większości szkół w Polsce nie realizuje się również programów profilaktycznych, odnoszących się do ważnej kategorii well-being – dobrostanu psychicznego, dobrego samopoczucia.

 Źródło cytatu:

 Raport z badan nad fonoholizmem:



„Doktryna Bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej” 

25.01.2015


Fot.: http://www.bbn.gov.pl/

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego opublikowało ważny dokument - „Doktrynę Bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej”.

"Doktryna" określa zagrożenia wewnętrzne i zewnętrzne oraz przedstawia sposoby walki z nimi. Jest podstawą do tworzenia rozwiązań prawnych w tym zakresie.

Dokument określa również, w jaki sposób zapewnić naszemu krajowi bezpieczeństwo w „cyberprzestrzeni”.

Doktryna cyberbezpieczeństwa RP jest dokumentem koncepcyjnym oraz wykonawczym w stosunku do Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP. Określa cele w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, opisuje środowisko, wskazując na zagrożenia, ryzyka i szanse, a także rekomenduje najważniejsze zadania, jakie powinny być realizowane w ramach budowy systemu cyberbezpieczeństwa państwa.


Rekomendacje Doktryny przeznaczone są do odpowiedniego wykorzystania przez wszystkie podmioty publiczne i prywatne odpowiedzialne za planowanie, organizowanie i realizowanie zadań w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.


Dokument przygotowany został w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego w wyniku analiz prowadzonych z udziałem przedstawicieli administracji publicznej, środowiska akademickiego, organizacji pozarządowych oraz sektora prywatnego. Jego założenia zostały rozpatrzone i zaakceptowane przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego 12 stycznia 2015 r.


Bronisław Komorowski we wstępie do „Doktryny” przypomina, że ogólnie pojęta cyberprzestrzeń jest „nowym obszarem aktywności państwa, podmiotów prywatnych i obywateli”. Cyberprzestrzeń tworzą „systemy komputerowe, sieć internetowa, a także użytkownicy - instytucje państwowe, podmioty gospodarcze i obywatele.", dlatego też władze państwowe muszą być gotowe na różnego rodzaju sytuacje i działania.


W zapisach „Doktryny” czytamy:
Należy uznać indywidualnych użytkowników, ich umiejętności i świadomość bezpieczeństwa, za jeden z filarów cyberbezpieczeństwa państwa, a co za tym idzie, kształtować mechanizmy przekazywania wiedzy oraz umiejętności w taki sposób, aby służyły zwiększeniu szans na osiągnięcie pożądanego poziomu cyberbezpieczeństwa.


Dokument można pobrać po adresem:
http://www.bbn.gov.pl/ftp/dok/01/DCB.pdf


Obwieszczenie Marszałka Sejmu RP z dnia 26 czerwca 2014 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o ochronie danych osobowych - DZIENNIK USTAW  z dnia 3 września 2014 r., pozycja 1182

Tekst jednolity




Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych

Tekst jednolity

GIODO - Generalny Inspektorat Ochrony Danych Osobowych
http://www.giodo.gov.pl/

Ochrona danych osobowych to temat równie ważny jak  lekceważony, niedostrzegany przez znaczną część społeczeństwa, dla której ochrona każdej formy własności jest priorytetem w działaniach zawodowych i prywatnych. Fakt  takiego postrzegania zagadnień związanych z ochroną danych budzi refleksje,  a co za tym idzie wnioski o konieczności podjęcia edukacji młodszej części społeczeństwa na ten temat.


Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
https://mac.gov.pl/projekty/ochrona-prywatnosci-w-sieci

Szczególnie przydatne poniżej materiały dostępne w linkach,to przede wszystkim elementy niezbędne do rozwinięciu aktywności, do poczytania i wykorzystania w celu uzupełnienia wiedzy i poprawy spojrzenia na ten temat przez dorosłych.

Ochrona danych osobowych - broszura
Ochrona prywatności w Internecie - broszura
https://mac.gov.pl/files/odo2_broszura_z_dostepnymi_opisami.pdf


Poradniki programu "Bezpiecznie w sieci"
Broszury zawierajace podstawowe informacje dotyczące bezpiecznego korzystania z internetowych serwisów. Stworzono siedem publikacji: App Store, Dbaj o Fejs (Facebook), Do the Check (prywatność na Facebooku), Instagram, Andropid, Instagram iPhone, Tumblr, Twitter.

Poradniki są dostępne na stronie: http://dzieckowsieci.fdn.pl/poradniki




Portal ekspertów www.experto24.pl
Portal, na którym można znaleźć mnóstwo bezpłatnych porad wykwalifikowanych ekspertów z wielu branż. Codziennie przybywają nowe artykuły w najpopularniejszych kategoriach, w tym również bezpieczeństwo w szkole.
Wybrane artykuły na tym portalu:

Publikacja ma dostarczyć podstawowej wiedzy na temat tego jak w sposób bezpieczny i zgodny z prawem posługiwać się internetem. Składa się z 6 rozdziałów, w których kolejno zostały omówione: podstawy prawa autorskiego oraz otwartych licencji, Otwarte Zasoby Edukacyjne oraz zasoby dziedzictwa i kultury w sieci, bezpieczeństwo w sieci oraz projekty społecznościowe, w które można włączyć się po to, by zrobić wspólnie coś dobrego.
Oprócz tekstów, w skład publikacji weszły materiały edukacyjne zawierające scenariusze zajęć i karty pracy oraz plakaty. Autorzy mają nadzieję, że Przewodnik stanie się przydatnym narzędziem – zarówno zdobywania wiedzy, jak i jej przekazywania.



Złote zasady bezpieczeństwa w sieci